A SZABADSÁG KIADÁSÁVAL KAPCSOLATOS LEGFONTOSABB AUSZTRIAI TUDNIVALÓK
- 2020.08.06.
- Posted by: Ódor Adrienn
- Category: Munkajogi tudnivalók

Szabadnapokra vonatkozó legfontosabb szabályok Ausztriában
Korábbi cikkünkben írtunk arról, hogy nyugati szomszédainknál nincs egységes „munka törvénykönyve”. A szabadnapokkal kapcsolatos előírásokat a szabadságtörvény (Urlaubsgesetz) tartalmazza. Ausztriában a munkavállalók éves alapszabadsága nem napokban, hanem hetekben, pontosabban 5 hétben van meghatározva (25 év munkaviszony után ez 6 hétre emelkedik). Ez az 5 hét szabadság nem naptári évre, hanem a belépés dátumától egy évig tartó időszakra (=Urlaubsjahr/Arbeitsjahr, azaz „munkaügyi év”) vonatkozik. Az 5 hét átszámítása szabadnapokra következőképpen történik: heti 5 munkanap esetén 5×5=25, heti 3 munkanap esetén 3×5=15, heti 1 munkanap esetén 1×5=5 szabadnap egy munkaügyi évre stb.
A szabadság alapesetben kizárólag közös megállapodás útján adható, illetve vehető ki, ennek során mindkét félnek figyelembe kell venni a másik érdekeit is. A szabadnapok 3 év alatt évülnek el. A munkaviszony végén a ki nem vett, és még el nem évült szabadnapokat ki kell fizetni (Urlaubsersatzleistung).
Fontos tudni, hogy a szabadnapokra irányuló jogosultság a részmunkaidős munkavállalókra is ugyanúgy vonatkozik, mint a teljes munkaidőben dolgozókra. Tehát ugyanannyi nap szabadság jár annak, aki heti 5 napon dolgozik napi 2 órát, mint aki heti 5 napon dolgozik napi 8 órát.
Különleges szabadnapok
A bevezetőben hivatkozott cikkünkben részletesebben is tárgyalt ágazati kollektív szerződések sok esetben tartalmaznak az alapszabadságon túl további kivehető szabadnapokat. Ezek például a fontos családi eseményekhez kötődnek.
További különleges szabadnap a korábban evangélikus ünnepnek minősülő nagypéntek (Karfreitag). A nagypéntek 2019 márciusa óta már a korábban „privilegizált” egyház hívei számára sem munkaszüneti nap. Ehelyett azóta úgynevezett „személyes ünnepnapról” beszélünk. Ez lényegében egy egyoldalúan kivehető rendes szabadnap, amelyhez nem szükséges a munkaadó hozzájárulása. Szükséges viszont egy írásos, eredeti aláírással ellátott nyilatkozat a munkavállaló részéről. A nyilatkozatot legalább 3 hónappal a szabadnapként “kivenni kívánt nagypéntek” előtt (2021-ben tehát 2021. január 2-ig) át kell adni a munkaadónak.
Amennyiben a munkaügyi évenkénti 2×1 hét fizetett ápolási távollét (Pflegefreistellung) időkerete kimerült, és a munkavállaló 12 év alatti beteg gyermeke igazoltan ápolásra szorul, a munkavállaló az ápolás idejére egyoldalúan vehet ki rendes szabadságot (az aktuális munkaév még fel nem használt szabadnapjai terhére).
Gyakorlati tippek munkaadóknak
Mint láthattuk, a szabadnapokra vonatkozó legfontosabb szabályok Ausztriában részben eltérnek a magyarországi szabályozástól. Vannak további gyakorlati jelentőségű tudnivalók, amikkel nem árt tisztában lennünk, ha osztrák cégként, vállalkozóként munkavállalókat foglalkoztatunk. Ilyen többek között a szabadnapok megelőlegezése (Urlaubsvorgriff), vagy a szabadság pénzben való megváltása a munkaviszony alatt (Urlaubsablöse). Utóbbiról azt kell tudni, hogy tilos. A szabadság megelőlegezése, azaz a „túlvett szabadság” alapvetően nem tilos, azonban a szabadnapok előrehozott felhasználását mindenképpen érdemes írásos megállapodás formájában engedélyezni a munkavállaló részére. Az előrehozott szabadság engedélyezése a munkaadó számára jelentős kockázatot hordoz magában arra az esetre nézve, ha a munkaviszony a megelőlegezett szabadság keletkezése előtt véget ér, ugyanis a visszafizettetés lehetőségei erősen korlátozottak.
További információk német nyelven:
https://www.wko.at/service/arbeitsrecht-sozialrecht/Urlaubsanspruch.html
Kedves Adrienn!
Szabadnapokkal kapcsolatban az lenne a kérdésem, hogy válóper esetén jár-e különleges szabadnap a munkavállalónak és ha igen akkor az hány nap? Válaszát köszönöm.
Kovács Tamás
Kedves Tamás! A kiadható pótszabadságokat az ágazati kollektív szerződés tartalmazza, ott tud utánanézni (a lehetséges pótszabadságok közül a válóper pl. “Vorladungen von Behörden” vagy “Amtswege” vagy “Behördenwege” kategóriába tartozhat.)
Kedves Adrienn!
A heti szabadnapot kiválthatja e a munkaadó szabadsággal. Amennyiben kérek egy hét szabadságot, kiírhatja pusztán 7 nap szabadságra, vagy köteles e a heti szabadnapokat is figyelembe venni? 5+2
Köszönettel: Gábor
Kedves Gábor! Az Ön által leírt esetben 5 nap szabadságról van szó. Szabadságnak csak azokat a napokat lehet/kell kivenni, amikor amúgy dolgozott volna.
Szeretném megkérdezni hogy egy hónapban igaz 2 és fél szabadság jár. Köszönöm szépen
Kedves Imre László! Amennyiben heti 5 napot dolgozik, egy hónapban 25/12=2,08 nap szabadság jár.
Kedves Adrienn! Szezon munka ideje alatt , heti 6 napos , napi 9 órás munka renddel, hogy néz ki a szabadság egy hónapban? Köszönöm válaszát!
Kedves Olivia! Mivel a szálloda- és vendéglátóiparra vonatkozó ágazati kollektív szerződés egyértelműen meghatározza a legfeljebbb 5 napos munkahetet, a hatodik nap mindig túlórának számít, így az a szabadság mértékét nem befolyásolja. Tehát ugyanúgy évi 25 nap jár, mint normál heti 5 napos munkarend mellett. Az egy hónapra járó szabadságnapok számát az előző kérdésre adott válaszom tartalmazza. A napi munkaórák száma nem befolyásolja a szabadság mértékét.
Üdvözlöm Adrienn. Olyan kérdésem lenne, hogy házasság kötésre jár e?? Cégnél egy kolléga mondta, hogy régen járt de nem biztos már. Köszönöm.
Kedves Balázs! Az ágazati kollektív szerződéstől függ.
Ha táppénzen vagyok és 2hét múlva veszek ki 2nap szabadságot azt megvonhatják tőlem a táppénz miatt?
Kedves Barbara! Nincs ilyen megkötés. Ausztriában szabadság (Urlaub) a munkáltató és a munkavállaló kölcsönös megegyezése alapján adható ki, amely során figyelembe kell venni mindkét fél jogos érdekeit.
Kedves Adrienn!
Január 20-án kezdtem dolgozni a cégnél, viszont június 1-től Karentz-en leszek jövő év márciusig (40órás munkaviszony). Ebben az esetben csak a januártól júniusig terjedő időszakig vagyok jogosult a szabadságra, vagy kivehető a teljes 5 hét? Esetleg àtvihető e a következő évre?
Köszönöm
Kedves Zoltán! Igen, Elternkarenz (“szülői fizetés nélküli szabadság”) esetén 2023-ban csak a január 20. és május 31. közötti időszakra járó szabadság jár Önnek. A ki nem vett szabadság átvihető a következő évre.