VÁRANDÓSSÁG ÉS MUNKAVISZONY AUSZTRIÁBAN - Confinium

VÁRANDÓSSÁG ÉS MUNKAVISZONY AUSZTRIÁBAN

Ausztriában a munkaviszony alatt bekövetkező várandósság jelentős változásokat hoz a munkavállalóra és a munkaadóra nézve egyaránt. A munkavállaló köteles jelezni a várandósság tényét a munkaadója felé. Erről a munkaadó kérésére orvosi igazolást is be kell mutatnia. Az igazolásnak tartalmaznia kell a szülés várható időpontját. A munkaadó köteles a terhességet bejelenteni a munkaügyi felügyelőségnek (Arbeitsinspektorat), ebből a munkavállalónak is kapnia kell egy másolatot. A bejelentés online is elvégezhető itt.

A várandóssággal kapcsolatos legfontosabb munkavállalói jog, illetve munkáltatói kötelezettség a munkáltató általi felmondási tilalom (Kündigungsschutz). Ez fennáll a terhesség munkáltató felé való közlésétől kezdődően a szülést követő 8, illetve speciális esetekben 12 héten át, (Karenz igénybevétele nélkül a szülés után összesen 4 hónapon át). Amennyiben a munkavállaló a szülési szabadság után fizetés nélküli gyermekgondozási szabadságra, azaz „gyesre” megy (Karenz) – ez alapvetően legfeljebb a gyermek 2 éves koráig tart -, akkor az alatt, és utána még 4 hétig nem bonthatja fel a munkaadó a munkaviszonyt. A munkavállaló legkésőbb a szülési szabadság (Mutterschutz vagy Beschäftigungsverbot) utolsó napjáig írásban köteles jelezni a munkáltató részére, hogy igénybe veszi-e a szülési szabadságot követő fizetés nélküli szabadságot, és ha igen, meddig. Közös megegyezéssel a munkáltató általi felmondási tilalom alatt is bármikor, akár azonnali hatállyal is megszüntethető a munkaviszonyt. Munkavállaló általi felmondás is lehetséges a terhesség alatt. Ebben az esetben viszont be kell tartani a felmondási időt.

Szülési szabadság (Mutterschutz)

Általános szülési szabadás (generelles Beschäftigungsverbot) alatt értjük a szülés előtti 8 hetet és a szülés utáni 8, illetve császármetszés vagy koraszülés vagy ikerterhesség esetén 12 hetet. Ez idő alatt tilos a munkavégzés. Mutterschutz és Karenz alatt nincs bérfolyósítás, azonban a munkaviszony fennmarad. A Mutterschutz, illetve Karenz igénybevétele esetén annak leteltét követően a munkáltató köteles újra foglalkoztatni a munkavállalót legalább a felmondási tilalom és azt követően még a felmondási idő végéig. Az egyénileg megállapított szülési szabadság (individuelles Beschäftigungsverbot) alatt tulajdonképpen a veszélyeztetett terhesség értendő. Ha a törvényben meghatározott 17 pont legalább egyike fennáll, akkor az adott veszélyeztetettségre vonatkozó időponttól kezdődik a szülési szabadság. Erről a munkavállalónak szakorvosi igazolást kell bemutatnia. A szülési szabadság ideje alatt az osztrák tb jogviszonnyal rendelkező nők Wochengeldet kapnak, Karenz alatt pedig Kinderbetreuungsgeld-et igényelhetnek, amennyiben osztrák családi pótlékot is kapnak.

Felmentés a munkavégzés alól (Dienstfreistellung)

Ausztriában a várandósság sok esetben szigorú korlátot szab a munkaviszony és a munkakör általi terhelhetőségnek. A várandós nőket nem szabad bizonyos körülmények között foglalkoztatni. Így például nem emelhetnek, cipelhetnek nehéz tárgyakat, dohányfüstben nem dolgozhatnak. Folyamatos állómunka nem megengedett. A terhesség 20. hetétől kezdve pedig egyáltalán nem végezhet állómunkát a kismama. Kétes esetben az Arbeitsinspektorat dönt a munkavállaló vagy a munkáltató felkérése alapján vagy hivatalból. Amennyiben nem tud olyan munkát biztosítani a munkaadó, ami lehetővé teszi a kizárandó körülmények kiküszöbölését, akkor a munkavállalót fel kell mentenie a munkavégzés alól. A felmentés ideje alatt a szülési szabadság kezdetéig a bért folyósítani kell.

A Dienstfreistellung speciális formája, a COVID-19 Sonderfreistellung. A 14. terhességi héttől kezdődően az általános vagy egyéni szülési szabadság kezdetéig, de legkésőbb 2021. szeptember 30-ig vehető igénybe. Azok a terhes nők jogosultak rá, akik munkájuk során elkerülhetetlenül fizikai kontaktusba kerülnek másokkal, és objektív okokból kifolyólag nem helyezhetők át olyan munkakörbe vagy munkavégzési helyre (homeoffice-t is ideértve), ahol a minimális távolság betartható. Amennyiben a várandós munkavállaló mindkét koronavírus elleni védőoltást megkapta, nem veheti igénybe a COVID-19 Sonderfreistellung-ot. A munkáltató a COVID-19 Sonderfreistellung idejére kifizetett bért és járulékokat visszaigényelheti az ÖGK-tól. Az erre vonatkozó nyomtatványt a COVID-19 Sonderfreistellung végét követő 6 héten belül kell elküldeni elektronikus formában az ÖGK-nak. Ebben a munkáltató büntetőjogi felelőssége tudatában nyilatkozik arról, hogy objektív okokból kifolyólag nem volt lehetőség a munkakör vagy a munkavégzés helyének módosítására. A nyomtatványhoz csatolni kell a szülés várható időpontját tartalmazó orvosi igazolást és a COVID-19 Sonderfreistellung idejére vonatkozó bérszámfejtési dokumentumokat.

A témához kapcsolódó további, illetve munkaügyet érintő egyéb kérdésekkel elérhetőségeinken várjuk az osztrák munkaadók megkeresését.



23 hozzászólás

  • Szabados Anett

    Jó Napot Kedves Adrienn! A fennt olvasott poszthoz szeretnék kérdezni, hogy ha a cég nem tud nekem munkát biztosítani várandósság alatt, akkor nekem nincs teendőm ezt a cég és az arbeitsinspektor intézi el egymás között? Valamint ez idő alatt a teljes fizetésemet fogom kapni? Az Urlaubsgeld is jár így? Köszönöm ha válaszol! Üdv: Anett

    • Ódor Adrienn

      Kedves Anett! A munkavégzés alóli felmentés ideje alatt a szülési szabadság (Mutterschutz) kezdetéig jogosult a munkabérre, és az időarányos Sonderzahlungra (pl. Urlaubsgeld) is.

  • Daniel Lukacs

    Szép napot! Olyan kérdésem lenne, hogy a kedvesem jelenleg terhes Ausztriában. Egy cégnél dolgozunk, ő nyilt táppénzen van, mert egyszerűen nem tud dolgozni. Meg 2 es fel honap van vissza a szülést megelőző 8 hétig. Azonban én felmondtam, mert költözünk Ausztrián belül. A cég nem tudja, hogy mi legyen vele. Szeretnénk ha megmaradna a nyílt táppénz a maradék hónapokra. Ez ügyben mi a teendő? Mit tehet a cég, és mit tehetünk mi, hogy mindenkinek jó legyen?

    • Ódor Adrienn

      Kedves Dániel! A részletek ismerete nélkül véleményem szerint a párja esetében nincs különösebb teendő a lakóhely változtatással összefüggésben. Várandósság alatt a munkaviszony a munkáltató részéről alapesetben nem szüntethető meg. További kérdések esetén javaslom az Arbeiterkammert felkeresni.

  • Eszter

    Kedves Adrienn, azt olvastam es hallottam hogy 182 munkanap kell ahhoz hogy kapjon valaki kinderbetreuungsgeldet. Erre ervenyes a szezon munka is vagy csak éves állás?
    Köszönöm
    Eszter

    • Ódor Adrienn

      Kedves Eszter! A 182 nap a gyermek születését megelőző, megszakítás nélküli, folyamatos osztrák tb-jogviszonyra vonatkozik. Azonban ez csak a jövedelemfüggő Kinderbetreuungsgeld esetében feltétel.

    • Vera

      Kedves Adrienn! Jelenleg Karenzen vagyok a 2. gyermekemmel 2025. Március 5-ig. Úgy néz ki, h újra teherbe estem. Hogy tudok újra jogosult lenni a Wochengeldre és a GYES-re?

      • Ódor Adrienn

        Kedves Vera! 2017 óta ha Karenz alatt lesz valaki újra terhes, akkor alapvetően csak abban az esetben kaphat Wochengeldet a második – illetve az Ön esetében harmadik – gyerek után, ha még kapja a Kinderbetreuungsgeldet (“gyes”) az első – az Ön esetében második – gyerek után, illetve ha van jogosultsága a Kinderbetreuungsgeldre: “Tritt während der Karenz der Versicherungsfall der Mutterschaft ein, besteht ein Anspruch auf Wochengeld, wenn zu diesem Zeitpunkt auch ein Anspruch auf Kinderbetreuungsgeld vorliegt.” Ebben az esetben a második – az Ön esetében harmadik – gyerek után járó Wochengeld összege megegyezik az első – az Ön esetében második – gyerek után járó Kinderbetreuungsgeld összegével. A harmadik gyerek után járó Kinderbetreuungsgeldre a Wochendgeld folyósítás végét követő időszakra vonatkozóan igénylést kell benyújtani. Részletesebb információért szíveskedjen az ÖGK-hoz fordulni.

  • Kata

    Jó napot! A munkahelyemen felmondtak,viszont a napokban kiderült,hogy terhes vagyok, a munkaviszony ők vasárnapig tart. Ilyenkor mit lehet tenni?
    Válaszát előre is köszönöm!

    • Ódor Adrienn

      Kedves Kata! A felmondás érvényét vesztíti, amennyiben 5 munkanapon belül benyújtásra kerül az orvosi igazolás a terhesség tényéről.

  • Kata

    Ez a papír aláírása utáni eltelt idő vagy az utolsó munkanapot követő 5 munkanap?

    • Ódor Adrienn

      A felmondást követő 5 munkanap.

      • Alžbeta Némethová

        Jó napot kívánok. 6hetes terhes vagyok. Mivel mindíg vérzem veszélyeztetett terhességre tettek. Munkáltatóval tudattam hogy terhes vagyok. Ő erre azt válaszolta hogy akkor hónap végén kijelent munka viszonyomból. Mit tudok tenni? Vagy esetleg nem e tudna küldeni nekem egy nyomtatványt német nyelven a munkáltató köteleségeiről? Válaszát előre is köszönöm 🙏

  • Vivien

    Üdvözlöm

    Azt szeretném megkérdezni, hogy mi az a 17 pont ami veszélyeztetett terhességnek számít?
    Köszönöm

  • Vivien

    Szép Napot!

    Köszönöm a linket. A 13. pont a méh elváltozásit említi, bár ez nem részletes de úgy gondolom (az előző vizsgálati eredményem alapján) ebbe a táborba tartozom. Ha az orvosa a második vizsgálaton is ezt diagnosztikálja kérdés nélkül kiír, vagy nekem kell ezt kérnem? Hol tudom megkérdezni ahol méltányosan bírálják el ha az orvos nem akarja? Köszönöm

  • Krisztina

    Kedves Adrienn,

    Nem rég tudtam meg, hogy kisbabám lesz. Ha a szülés várható időpontja október, akkor az alap 5 hét szabadságomból mennyi illet meg? Illetve ilyenkor a 14 havi fizetésemre részarányosan jogosult leszek?

    Köszönöm válaszát előre is

    • Ódor Adrienn

      Kedves Krisztina! A 13-14. havi fizetés a Mutterschutz (szülési szabadság) időszak kezdetéig időarányosan jár az adott naptári évre. Az éves szabadságra való jogosultság számításába a Mutterschutz időszak beletartozik, a Karenz (gyermekgondozási szabadság) azonban nem. Példa: tegyük fel, hogy a munkaviszony kezdete, illetve annak fordulónapja január 1., a szülés kalkulált időpontja 2024. október 15., a szülés nem császármetszéssel történik, nem ikerszülés és nem koraszülés, illetve a Mutterschutz után folytatólagosan következik a Karenz. Ebben az esetben 2024-ben a 13-14. havi fizetés 2024. augusztus 18-ig jár időarányosan, és 2024-re január 1-től december 11-ig, azaz 346 napra 5/366×346=4,73 hét szabadság jár.

  • Katrin

    Jó napot!
    21hetes vagyok a mekiben dolgozok és a meki nem tud ülő munkát biztosítani ,ezt hogyan lehetne elintézni hogy fel legyek mentve a munka alól ???

  • Vivien

    Kedves Adrienn

    A nőgyógyászom csak a 16. héttől tud kiírni Frühkarenzre, addig a háziorvosom írt ki táppénzre. Azt szeretném megkérdezni, hogy ez befolyásolja a Frühkarenz összegét? Köszönöm

    • Ódor Adrienn

      Kedves Vivien! A Wochengeld összegének számítási alapja alapvetően a foglalkoztatási tilalom (Beschäftigungsverbot/Mutterschutz) időszakát megelőző három teljes hónap nettó keresete. Amennyiben ebben a három hónapos intervallumban igazolt keresőképtelenség alapján részben vagy egészben Krankengeldet kap az ÖGK-tól, akkor az ASVG 162§ szerint a Krankengeld összegét a Wochengeld számításnál nem veszik figyelembe, illetve egy olyan korábbi három hónapos időszakot vesznek alapul, amikor a teljes bérét kapta. Bővebb és személyre szabott felvilágosítást az ÖGK tud adni.

Vélemény, hozzászólás?