VÁRANDÓSSÁG ÉS MUNKAVISZONY AUSZTRIÁBAN
- 2021.07.12.
- Posted by: Ódor Adrienn
- Category: Munkajogi tudnivalók
Ausztriában a munkaviszony alatt bekövetkező várandósság jelentős változásokat hoz a munkavállalóra és a munkaadóra nézve egyaránt. A munkavállaló haladéktalanul köteles jelezni a várandósság tényét a munkaadója felé. Erről a munkaadó kérésére orvosi igazolást is be kell mutatnia. Az igazolásnak tartalmaznia kell a szülés várható időpontját. A munkaadó köteles a terhességet bejelenteni a munkaügyi felügyelőségnek (Arbeitsinspektorat), ebből a munkavállalónak is kapnia kell egy másolatot. A bejelentés online is elvégezhető itt.
A várandóssággal kapcsolatos legfontosabb munkavállalói jog, illetve munkáltatói kötelezettség a munkáltató általi felmondási tilalom (Kündigungsschutz). Ez fennáll a terhesség munkáltató felé való közlésétől kezdődően a szülést követő 8, illetve speciális esetekben 12 héten át, (Karenz igénybevétele nélkül a szülés után összesen 4 hónapon át). Amennyiben a munkavállaló a szülési szabadság után fizetés nélküli gyermekgondozási szabadságra, azaz „gyesre” megy (Karenz) – ez alapvetően legfeljebb a gyermek 2 éves koráig tart -, akkor az alatt, és utána még 4 hétig nem bonthatja fel a munkaadó a munkaviszonyt. A munkavállaló legkésőbb a szülési szabadság (Mutterschutz vagy Beschäftigungsverbot) utolsó napjáig írásban köteles jelezni a munkáltató részére, hogy igénybe veszi-e a szülési szabadságot követő fizetés nélküli szabadságot, és ha igen, meddig. Közös megegyezéssel a munkáltató általi felmondási tilalom alatt is bármikor, akár azonnali hatállyal is megszüntethető a munkaviszonyt. Munkavállaló általi felmondás is lehetséges a terhesség alatt. Ebben az esetben viszont be kell tartani a felmondási időt.
Szülési szabadság (Mutterschutz)
Általános szülési szabadás (generelles Beschäftigungsverbot) alatt értjük a szülés előtti 8 hetet és a szülés utáni 8, illetve császármetszés vagy koraszülés vagy ikerterhesség esetén 12 hetet. Ez idő alatt tilos a munkavégzés. Mutterschutz és Karenz alatt nincs bérfolyósítás, azonban a munkaviszony fennmarad. A Mutterschutz, illetve Karenz igénybevétele esetén annak leteltét követően a munkáltató köteles újra foglalkoztatni a munkavállalót legalább a felmondási tilalom és azt követően még a felmondási idő végéig. Az egyénileg megállapított szülési szabadság (individuelles Beschäftigungsverbot) alatt tulajdonképpen a veszélyeztetett terhesség értendő. Ha a törvényben meghatározott 17 pont legalább egyike fennáll, akkor az adott veszélyeztetettségre vonatkozó időponttól kezdődik a szülési szabadság. Erről a munkavállalónak szakorvosi igazolást kell bemutatnia. A szülési szabadság ideje alatt az osztrák tb jogviszonnyal rendelkező nők Wochengeldet kapnak, Karenz alatt pedig Kinderbetreuungsgeld-et igényelhetnek, amennyiben osztrák családi pótlékot is kapnak.
Felmentés a munkavégzés alól (Dienstfreistellung)
Ausztriában a várandósság sok esetben szigorú korlátot szab a munkaviszony és a munkakör általi terhelhetőségnek. A várandós nőket nem szabad bizonyos körülmények között foglalkoztatni. Így például nem emelhetnek, cipelhetnek nehéz tárgyakat, dohányfüstben nem dolgozhatnak. Folyamatos állómunka nem megengedett. A terhesség 20. hetétől kezdve pedig egyáltalán nem végezhet állómunkát a kismama. Kétes esetben az Arbeitsinspektorat dönt a munkavállaló vagy a munkáltató felkérése alapján vagy hivatalból. Amennyiben nem tud olyan munkát biztosítani a munkaadó, ami lehetővé teszi a kizárandó körülmények kiküszöbölését, akkor a munkavállalót fel kell mentenie a munkavégzés alól. A felmentés ideje alatt a szülési szabadság kezdetéig a bért folyósítani kell.
A Dienstfreistellung speciális formája, a COVID-19 Sonderfreistellung. A 14. terhességi héttől kezdődően az általános vagy egyéni szülési szabadság kezdetéig, de legkésőbb 2021. szeptember 30-ig vehető igénybe. Azok a terhes nők jogosultak rá, akik munkájuk során elkerülhetetlenül fizikai kontaktusba kerülnek másokkal, és objektív okokból kifolyólag nem helyezhetők át olyan munkakörbe vagy munkavégzési helyre (homeoffice-t is ideértve), ahol a minimális távolság betartható. Amennyiben a várandós munkavállaló mindkét koronavírus elleni védőoltást megkapta, nem veheti igénybe a COVID-19 Sonderfreistellung-ot. A munkáltató a COVID-19 Sonderfreistellung idejére kifizetett bért és járulékokat visszaigényelheti az ÖGK-tól. Az erre vonatkozó nyomtatványt a COVID-19 Sonderfreistellung végét követő 6 héten belül kell elküldeni elektronikus formában az ÖGK-nak. Ebben a munkáltató büntetőjogi felelőssége tudatában nyilatkozik arról, hogy objektív okokból kifolyólag nem volt lehetőség a munkakör vagy a munkavégzés helyének módosítására. A nyomtatványhoz csatolni kell a szülés várható időpontját tartalmazó orvosi igazolást és a COVID-19 Sonderfreistellung idejére vonatkozó bérszámfejtési dokumentumokat.
A témához kapcsolódó további, illetve munkaügyet érintő egyéb kérdésekkel elérhetőségeinken várjuk az osztrák munkaadók megkeresését.
Jó Napot Kedves Adrienn! A fennt olvasott poszthoz szeretnék kérdezni, hogy ha a cég nem tud nekem munkát biztosítani várandósság alatt, akkor nekem nincs teendőm ezt a cég és az arbeitsinspektor intézi el egymás között? Valamint ez idő alatt a teljes fizetésemet fogom kapni? Az Urlaubsgeld is jár így? Köszönöm ha válaszol! Üdv: Anett
Kedves Anett! A munkavégzés alóli felmentés ideje alatt a szülési szabadság (Mutterschutz) kezdetéig jogosult a munkabérre, és az időarányos Sonderzahlungra (pl. Urlaubsgeld) is.
Szép napot! Olyan kérdésem lenne, hogy a kedvesem jelenleg terhes Ausztriában. Egy cégnél dolgozunk, ő nyilt táppénzen van, mert egyszerűen nem tud dolgozni. Meg 2 es fel honap van vissza a szülést megelőző 8 hétig. Azonban én felmondtam, mert költözünk Ausztrián belül. A cég nem tudja, hogy mi legyen vele. Szeretnénk ha megmaradna a nyílt táppénz a maradék hónapokra. Ez ügyben mi a teendő? Mit tehet a cég, és mit tehetünk mi, hogy mindenkinek jó legyen?
Kedves Dániel! A részletek ismerete nélkül véleményem szerint a párja esetében nincs különösebb teendő a lakóhely változtatással összefüggésben. Várandósság alatt a munkaviszony a munkáltató részéről alapesetben nem szüntethető meg. További kérdések esetén javaslom az Arbeiterkammert felkeresni.
Kedves Adrienn!
Ausztriában dolgozom már 5.éve, megszakítás nélkül. Magyar lakcímmel rendelkezem, viszont gondolkozom rajta, hogy kint, Ausztriában szüljek a jobb körülmények és a határ közelsége miatt. Tud esetleg abban segíteni, hogy ez milyen kötelezettségekkel, papírmunkával járna a szülés után, ha a baba kettős állampolgár lenne? Gondolok ezalatt a baba irataira, későbbi oltásokra, a kötelező vizsgálatokra. Magyarországon a gyermekorvos és a védőnő ugyanúgy segítene, mintha itthon szülnék?
Sajnos nincsen ismerősöm, aki Ausztriában szült volna.
Hol tudnék erről bővebben informálódni?
Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Nóra! Az Ön által feltett kérdésekben javaslom a megfelelő illetékes magyarországi szervek, hivatalok felkeresését.
Kedves Adrienn, azt olvastam es hallottam hogy 182 munkanap kell ahhoz hogy kapjon valaki kinderbetreuungsgeldet. Erre ervenyes a szezon munka is vagy csak éves állás?
Köszönöm
Eszter
Kedves Eszter! A 182 nap a gyermek születését megelőző, megszakítás nélküli, folyamatos osztrák tb-jogviszonyra vonatkozik. Azonban ez csak a jövedelemfüggő Kinderbetreuungsgeld esetében feltétel.
Kedves Adrienn! Jelenleg Karenzen vagyok a 2. gyermekemmel 2025. Március 5-ig. Úgy néz ki, h újra teherbe estem. Hogy tudok újra jogosult lenni a Wochengeldre és a GYES-re?
Kedves Vera! 2017 óta ha Karenz alatt lesz valaki újra terhes, akkor alapvetően csak abban az esetben kaphat Wochengeldet a második – illetve az Ön esetében harmadik – gyerek után, ha még kapja a Kinderbetreuungsgeldet (“gyes”) az első – az Ön esetében második – gyerek után, illetve ha van jogosultsága a Kinderbetreuungsgeldre: “Tritt während der Karenz der Versicherungsfall der Mutterschaft ein, besteht ein Anspruch auf Wochengeld, wenn zu diesem Zeitpunkt auch ein Anspruch auf Kinderbetreuungsgeld vorliegt.” Ebben az esetben a második – az Ön esetében harmadik – gyerek után járó Wochengeld összege megegyezik az első – az Ön esetében második – gyerek után járó Kinderbetreuungsgeld összegével. A harmadik gyerek után járó Kinderbetreuungsgeldre a Wochendgeld folyósítás végét követő időszakra vonatkozóan igénylést kell benyújtani. Részletesebb információért szíveskedjen az ÖGK-hoz fordulni.
Jó napot! A munkahelyemen felmondtak,viszont a napokban kiderült,hogy terhes vagyok, a munkaviszony ők vasárnapig tart. Ilyenkor mit lehet tenni?
Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Kata! A felmondás érvényét vesztíti, amennyiben 5 munkanapon belül benyújtásra kerül az orvosi igazolás a terhesség tényéről.
Szép napot ! Ha valaki szezon munkába dolgozik ugyan úgy jár minden vagy ez csak az éves állásban dolgozó nőkre vonatkozik? Előre is koszonom
Kedves Roxana! A szezonális munkaviszony várandósság esetén is véget ér a határozott idejű munkaszerződés lejártakor. Amennyiben a lejárat dátuma a Mutterschutz időszakba esik, vegye fel a kapcsolatot az ÖGK-val.
Ez a papír aláírása utáni eltelt idő vagy az utolsó munkanapot követő 5 munkanap?
A felmondást követő 5 munkanap.
Jó napot kívánok. 6hetes terhes vagyok. Mivel mindíg vérzem veszélyeztetett terhességre tettek. Munkáltatóval tudattam hogy terhes vagyok. Ő erre azt válaszolta hogy akkor hónap végén kijelent munka viszonyomból. Mit tudok tenni? Vagy esetleg nem e tudna küldeni nekem egy nyomtatványt német nyelven a munkáltató köteleségeiről? Válaszát előre is köszönöm 🙏
Kedves Alžbeta! Azt javaslom, hogy amennyiben valóban a munkaviszony munkáltató általi megszüntetésére kerül sor, minél előbb forduljon az Arbeiterkammerhez jogsegély igénybevétele céljából.
A próbaidőt leszámítva a munkavállaló a várandóssága teljes időtartama alatt Kündigungsschutz-ot élvez, ez azt jelenti, hogy a munkáltató nem szüntetheti meg a munkaviszonyt. A munkáltató számára legalapvetőbb tudnivalókat többek között az alábbi linken található WKO tájékoztató is tartalmazza: https://www.wko.at/arbeitsrecht/schwangerschaft-karenz-elternteilzeit-familienbeihilfe
A munkáltató általi felmondás tilalmára vonatkozó rész: “In der Schwangerschaft steht Mutterschutz und damit Kündigungs- und Entlassungsschutz zu.”
Egy másik link: https://www.oesterreich.gv.at/themen/arbeit_beruf_und_pension/Karenz-und-Mutterschutz/2/Seite.0803305.html
Jó Napot. Tudna nekem abban segíteni,hogy a párommal készülünk ki Ausztriába és jövőre babát tervezünk. Ausztriában hány hónap/ év kell ahhoz,hogy terhesség alatt a munkáltató a teljes fizetésemet kifizesse? Vagy hány %-át fizeti?
Szóval ha csak pl 2 hónapja dolgoznék kint,de sikerülne teherbeesnem,akkor is köteles fizetni a munkáltató?
Itt Magyarországon 1 év kell azt tudom. Köszönöm a segítségét kedves Adrienn.
Kedves Nikoletta! A téma komplexitására tekintettel a terhességgel kapcsolatos teljes körű tájékoztatásra csak díjköteles tanácsadás keretében van lehetőség.
Kedves Adrienn!
A kèrdèsem az lenne, hogy jelenleg Karenzen vagyok a lányommal szeptemberig. Akkor lesz két éves. Nemrèg kiderült, hogy 6 hetes várandós vagyok. Îgy nem esek bele abba az intervallumba, hogy mèg kapni fogom a KBG.t a második születésekor. Ilyen esetben mi a teendő, hogy kapjam a wochengeleet és a KBG.t a pici után. Ha visszamegyek dolgozni, és kiiratom magam pl táppènzre az opció?
Köszönöm
Kedves Edit! Ebben a kérdésben szíveskedjen az ÖGK-hoz fordulni.
Üdvözlöm
Azt szeretném megkérdezni, hogy mi az a 17 pont ami veszélyeztetett terhességnek számít?
Köszönöm
Kedves Vivien! A 17 pont a link alatti 2§-ban található: https://www.ris.bka.gv.at/GeltendeFassung.wxe?Abfrage=Bundesnormen&Gesetzesnummer=20010035
Szép Napot!
Köszönöm a linket. A 13. pont a méh elváltozásit említi, bár ez nem részletes de úgy gondolom (az előző vizsgálati eredményem alapján) ebbe a táborba tartozom. Ha az orvosa a második vizsgálaton is ezt diagnosztikálja kérdés nélkül kiír, vagy nekem kell ezt kérnem? Hol tudom megkérdezni ahol méltányosan bírálják el ha az orvos nem akarja? Köszönöm
Kedves Adrienn,
Nem rég tudtam meg, hogy kisbabám lesz. Ha a szülés várható időpontja október, akkor az alap 5 hét szabadságomból mennyi illet meg? Illetve ilyenkor a 14 havi fizetésemre részarányosan jogosult leszek?
Köszönöm válaszát előre is
Kedves Krisztina! A 13-14. havi fizetés a Mutterschutz (szülési szabadság) időszak kezdetéig időarányosan jár az adott naptári évre. Az éves szabadságra való jogosultság számításába a Mutterschutz időszak beletartozik, a Karenz (gyermekgondozási szabadság) azonban nem. Példa: tegyük fel, hogy a munkaviszony kezdete, illetve annak fordulónapja január 1., a szülés kalkulált időpontja 2024. október 15., a szülés nem császármetszéssel történik, nem ikerszülés és nem koraszülés, illetve a Mutterschutz után folytatólagosan következik a Karenz. Ebben az esetben 2024-ben a 13-14. havi fizetés 2024. augusztus 18-ig jár időarányosan, és 2024-re január 1-től december 11-ig, azaz 346 napra 5/366×346=4,73 hét szabadság jár.
Jó napot!
21hetes vagyok a mekiben dolgozok és a meki nem tud ülő munkát biztosítani ,ezt hogyan lehetne elintézni hogy fel legyek mentve a munka alól ???
Kedves Katrin! Azt javaslom, hogy keresse fel a munkahelye szerint helyileg illetékes Arbeitsinspektoratot: https://www.arbeitsinspektion.gv.at/Kontakt/Standorte-_Zustaendigkeit/Standortsuche.html
Kedves Adrienn
A nőgyógyászom csak a 16. héttől tud kiírni Frühkarenzre, addig a háziorvosom írt ki táppénzre. Azt szeretném megkérdezni, hogy ez befolyásolja a Frühkarenz összegét? Köszönöm
Kedves Vivien! A Wochengeld összegének számítási alapja alapvetően a foglalkoztatási tilalom (Beschäftigungsverbot/Mutterschutz) időszakát megelőző három teljes hónap nettó keresete. Amennyiben ebben a három hónapos intervallumban igazolt keresőképtelenség alapján részben vagy egészben Krankengeldet kap az ÖGK-tól, akkor az ASVG 162§ szerint a Krankengeld összegét a Wochengeld számításnál nem veszik figyelembe, illetve egy olyan korábbi három hónapos időszakot vesznek alapul, amikor a teljes bérét kapta. Bővebb és személyre szabott felvilágosítást az ÖGK tud adni.
Kedves Adrienn!
A kérdésem az lenne hogy jogviszonyom van ausztriában és most fogok majd elmenni nőgyógyászhoz mert terhes vagyok, az ingyenes ellátásokhoz állandó lakcím szükséges vagy elég a a nebenwohnsitz is?
Valamint ebben a hónapban februar 15en kezdtem az új munkahelyemen és 182 napot le kell akkor dolgoznom hogy jogosult legyek a gyesre ha jól értelmezem. Szezonmunkába vagyok bejelentve, abban is így számít valamint ha véletlen veszélyeztetett terhesség lépne fel, így hogy lennék jogosult a gyesre?
Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Szabina! Amennyiben tb jogviszonya van Ausztriában, és osztrák családi pótlékra (illetve magyarországi lakóhely esetén osztrák családi pótlék különbözetre) jogosult, a Kinderbetreuungsgeld (különbözet) igénylésének nem feltétele az ausztriai lakcím. A 182 nap biztosítási jogviszony csak a jövedelem összegétől függő ellátás (einkommensabhängiges Kinderbetreuungsgeld) feltétele. A jövedelem összegétől nem függő ellátás (Kinderbetreuungsgeldkonto) esetében nincs ilyen feltétel.
Kedves Adrienn,
Azzal a kèrdèssel fordulok Önhöz, hogy pàrommal most tervezünk orszàgot vàltani Angliàból ès vègleg letelepedni. A fèrjem Svàjcban fog dolgozni viszont èn Ausztriàban szeretnèm elkezdeni a karrierem. Ha az elkövetkezendõ èvekben csalàdot szeretnènk akkor èn megfelelnèk a kritèriumnak ,hogy az ausztrai tàmogatàsokat igènybe vegyem minden tèren a terhessèg tekintetèben? Tudom ,hogy minimun 26 hèt folyamatos munkaviszony szüksèges felõlem. Ha a pàrom Svàjcban fog dolgozni mindvègig akkor ez mennyire fogja befolyàsolni a tàmogatàst?
Vàlaszàt elõre is köszönöm ès tovàbbi szèp estèt.
Kedves Krisztina! Ausztriában a gyermekvállaláshoz kapcsolódó ellátásokra alapvetően az anya jogosult, és az ellátások nagy része alapvetően ausztriai lakóhelyhez, illetve ausztriai tb-jogviszonyhoz kötött.
Kedves Adrienn,
Mai nap voltam Magyarországon nőgyógyásznál és 6 hetes terhes vagyok.
Valószínűleg ki fognak rúgni mert “sokan” vagyunk jelszóval már behivott elbeszélgetésre a főnököm és említette hogy nem garantálja hogy június után itt tudok maradni. (Ausztria Spar)
Láttam hogy kiírtak előbb szabadságra mint amit én leadtam június 2. Hetétől.
Ha ténylegesen ki fognak rúgni akkor 5 munkanapom van bevinni a terhességet igazoló dokumentumokat?
Plusz ha még csak magyar papírom van erről és egy ultrahangos képem?
Számít valamit hogy nincs még osztrák nőgyógyászati dokumentációm a terhességről?
Válaszát előre is köszönöm.
Kedves Gabriella! A terhesség tényét, illetve a szülés várható időpontját annak ismertté válását követően mindenképp haladéktalanul közölni kell a munkáltatóval. A munkáltató kérésére orvosi igazolást is be kell mutatni. A terhesség tényét, illetve a szülés várható időpontját magyar nőgyógyász is leigazolhatja, azonban ilyen esetben célszerű az igazolást német nyelvre lefordíttatni. A munkáltató által közölt felmondás érvényét veszíti, amennyiben a felmondást követő 5 munkanapon belül válik ismertté a felmondás időpontjában már fennálló terhesség, és erről a munkavállaló a munkáltatót a felmondást követő 5 munkanapon belül orvosi igazolás bemutatásával tájékoztatja.
A szabadság egyoldalúan nem adható ki. A munkáltatóval kialakult/fennálló jogvita esetén szíveskedjen az Arbeiterkammerhez fordulni.
Kedves Adrienn,
Ne haragudjon, előbb félre írtam a nevét.
Két kérdésem lenne Önhöz.
Valóban van az ausztriai gyesnek olyan feltétele, hogy a terhesség alatt a kis mama nem lehet több mint 4 hét táppénzen?
Illetve hogy jelenleg az ausztriai gyes és családi pótlék igényléshez, elegendő Magyarországon terhes gondozásra és nőgyógyászhoz járni, nem de?
Kedves Krisztina! Az első kérdésre: Nincs ilyen általános feltétele a Kinderbetreuungsgeld igénylésének. A feltételek többek között itt olvashatók: https://www.oesterreich.gv.at/themen/familie_und_partnerschaft/finanzielle-unterstuetzungen/3/1/Seite.080620.html
A második kérdésre: Igen. Amennyiben Magyarországon is jogosult a nevezett ellátásokra, Ausztria csak különbözetet folyósít.
Elnézést most kicsit összezavarodtam. A párom és én is kint dolgozunk, ezért Ausztriából kapunk “mindent”, ebben az esetben járnom kell kint is nőgyógyászhoz a terhességem alatt?
Elnézést
Kedves Adrienn !
A felesegem várandós körülbelül a 6.hetben járunk .Most megyünk majd Orvoshoz
Azt szeretném kérdezni öntől ,hogy a
Párom határozott idejű szerződéssel dolgozik Ausztriában ,ha be nyújtjuk a papírokat akkor a határozott szerződési ideig nem rughatjak ki vagy át vált határozatlan időre a munkáltató és marad bejelentve továbbra is ?
Válaszát előre is köszönöm
Szép napot kívánok önnek !
Kedves Norbert! Amennyiben a várandósság ténye megfelelő időben jelezve lett a munkáltató felé, úgy a várandósság időtartama automatikusan meghosszabbítja a határozott idejű munkaszerződés lejáratát a Mutterschutz kezdetéig. Ez alól csak néhány kivétel van, pl. szezon idejére kötött határozott idejű munkaszerződés.
Jó napot. Nekem egy olyan kérdésem lenne hogy Ausztriában dolgozom. Fixes munkám van. 9 hetes terhes vagyok. Az orvosi igazolást megkaptam hogy babát várok amit bekell vinnem a munkáltatóhoz. De viszont ahol dolgozom az egy csomagoló cég. 8 órán keresztül állnom kell. Ebben az esetben mit tehetek? A cég felmondhat nekem ha táppénzre megyek? A Mutterschutzra az orvosom kiírt egy idő pontot. Gondolom akkor kell befejeznem a munkát
Kedves Lívia! Mint ahogy a fenti cikkben is szerepel, a várandósság ideje alatt folyamatos állómunka nem megengedett, ez azt jelenti, hogy állómunka esetén kötelezően biztosítani kell a lehetőséget a rendszeres, rövid idejű leüléshez. A terhesség 20. hetétől kezdve pedig már egyáltalán nem végezhet állómunkát a várandós munkavállaló. Kétes esetben az Arbeitsinspektorat dönt a munkavállaló vagy a munkáltató felkérése alapján vagy hivatalból. Amennyiben a munkaadó nem tud a várandós munkavállaló számára megengedett munkát biztosítani, akkor a várandós munkavállalót fel kell mentenie a munkavégzés alól. A felmentés ideje alatt a szülési szabadság (Mutterschutz) kezdetéig a bért folyósítani kell. A várandósság bejelentésétől kezdve a várandós munkavállaló munkaviszonyát nem mondhatja fel a munkáltató, akkor sem, ha orvosi igazolással betegállományba veszik a várandós munkavállalót.
Kedves Adrienn.
Ha Frühkarenzre küld a nőgyógyászom június legelejével (alapesetben augusztus 26.án mennék és a szülés várható ideje október 21.e ),
ebben az esetben mi történik a még meglévő szabadságaimmal és a 13. havi fizetésem részarányosan megkapom a munkáltatomtól vagy ilyenkor minden elveszik ? Köszönöm szépen válaszát előre is.
Kedves Kriszti! Alapesetben a Sonderzahlung (13. és 14. havi fizetés) a Mutterschutz kezdetéig időarányosan kerül kifizetésre. A ki nem szabadságok természetesen nem vesznek el.
Kedves Adrienn! Egyéni vállakozó vagyok Ausztriában, betegápoló, tehát magam után havonta ca. 150 Eurot fizetek. Mennyi időt kell felmutatni (megszakítás nélkül) ahhoz, hogy pénzt kapjak Ausztriából, mivel állapotos vagyok (friss 5 hetes)? Mennyi ideig vehetem igènybe a pénzt és körülbelül mennyit és milyen feltételekkel? Ausztriában is vagy elég ha Magyarországon megyek orvoshoz ès mikor kell jeleznem az SVS felé? 42 éves vagyok és valószínű veszèlyeztett terhesnek fog nyilvánítani az orvos, akkor semmi pénzre se szàmitsak ez idő alatt, egészen a szülésig? Kétségbe vagyok esve. Köszönöm a választ!
Kedves Brigitta! Ebben a kiadványban (48-55. oldal) megtalálja a szükséges információkat: https://www.svs.at/cdscontent/load?contentid=10008.763556&version=1711630937
Kedves Adrienn!
Amennyiben a terhessèg a szezon közepén válik ismertté, a munkaadónak a 8. Hétig jelezve van, akkor ő csak a szezon végéig köteles munkát biztosítani? De ha a 7. Hónap beleesne a következő szezonba is mivel a két szezon között csak 3 hétig van zárva a hotel, így még köteles lenne visszavenni arra a két hónapra vagy nem? Amennyiben nem olyan esetben mit lehet tenni?
Kedves Enikő! Szezonmunka esetén a munkaviszony alapvetően véget ér a határozott idejű szerződés lejártával akkor is, ha közben várandós lesz a munkavállaló. Véleményem szerint a munkaadó nem köteles az ugyanazon várandósság idejével szintén egybeeső következő szezonra is munkaszerződést kötni egy ilyen esetben, de azt javaslom, hogy mivel ez egy eléggé speciális eset, mindenképpen kérje ki az Arbeiterkammer jogászainak a véleményét, illetve tanácsát. Azt pedig, hogy milyen ellátásra jogosult, amennyiben nem lesz a Mutterschutz kezdetéig munkaviszonya, az ÖGK-val, illetve a munkanélküli ellátásra való jogosultság feltételeinek teljesülése esetén az AMS-szel tudja tisztázni.
Kedves Adrienn,
15 hetes terhes vagyok, amit nemrég a munkáltatómnak is jeleztem. Teljes munkaidóben, 40 órában dolgoztam eddig, de a munkaadóm ezt meg szeretné változtatni, és azt szeretné, hogy csak 20 órásba legyek bejeletne. Ezt ö megteheti?
Olyan helyen dolgozom, ahol minden nap, hétvégén és ünnep nap is dolgoznunk kell, ezért a beosztásomat is a törvénynek megfelelöen meg kell változtatnia. Így arra hivatkozott, hogy vannak és ebben az esetben valószínűleg lesznek is minusz óráim, és ezért se lenne jó ha teljes munkaidöre lennék továbbra is bejelentve.
Szeretnék ugyanúgy dolgozni mint eddig(40 órában), ilyenkor mi történne a minusz óráimmal? Ez a munkabérból kerülne levonásra?
Még olyan kérdésem lenne, hogy miután a munkáltató hivatalosan is bejelentette, hogy terhes munkavállalója vagyok, fel tudok-e még a munkahelyemen közös megegyezéssel mondani? Jogosult lennék ilyenkor is az Arbeitslosengeldre?
Illetve mikor jogosult arra a kismama, hogy Freistellungra tudjon menni?
Köszönöm válaszát.
Kedves Bernadett! Az Ön által leírtak alapján mindenképp egy személyre szabott tanácsadást javaslok. A legjobb megoldás valószínűleg, ha kér az Arbeiterkammerben vagy az ÖGB-nél egy térítésmentes, átfogó jogi tanácsadást a témában. Ausztriában a törvény kiemelten védi a várandós munkavállalókat, mind a munkavégzés jellege, mind a felmondás, mind a munkaidő, mind a bérezés, illetve az anyagi támogatások szempontjából. Általánosságban elmondható, hogy semmi olyat nem enged, ami a kismamának hátrányos.
Szia. Nem rég derült ki, hogy várandós vagyok. Nagy a kockázat, hogy kirúghatnak, mert most lesz leépítés a cégnél. Az orvos azt mondta, hogy csak betöltött 12.hetes papírt fogadnak el a munkahelyen. Ez igaz? Vagy leadhatom már 8.-héten is a papírt?
Kedves Evelin! Nincs ilyen előírás. Továbbá a várandósság tényének közlését, illetve igazolását követően “Kündigungsschutz” lép életbe, azaz a munkáltató nem mondhat fel a várandós munkavállalónak. Jogvita esetén javaslom mielőbb felkeresni az Arbeiterkammert. https://www.arbeiterkammer.at/beratung/berufundfamilie/Mutterschutz/Kuendigungsschutz1.html
Kedves Adrienn,
Család alapításon gondolkozunk a párommal és Ausztriában dolgozunk 5-6 éve. Fontolora vettük hogy szülést követően vissza költöznénk Magyarországra egy-két évre hogy a családunkkal lehessünk és érdekelne hogy ha megszünne a Karenz ideje alatt az osztrák lakcímem és tartózkodásom attol még ugyanugy járna e nekem a Kindergeld (einkommenabhängig vagy a sima)? Illetve Magyarországon lehetnék e biztosított a gyerekkel orvosi ellátásoknál?
Félek hogy a Magyarországra költözés miatt a szülést követően elesnék a Kindergeldtol, családi potléktol, biztosítástol. Ezzel kapcsolatban tudna tanácsot adni?
Előre is köszönöm!
Kedves Vivien! Ezügyben szíveskedjen az illetékes osztrák és a magyar biztosítóval, illetve a családi pótlék vonatkozásában a Finanzammtal egyeztetni.
Üdvözlöm! Párom jelenleg táppénzen van inhüvelygyulladàssal ami elég sajnos elég súlyos. 1 év munkaviszonya még nincs meg. De főlakcimen vagyunk kint én lassan 11 éve itt élek ő lassan 2 ève. Ma csinált egy tesztet ami pozitív lett holnap reggel csinál egyet. Kb 2 hét múlva tudunk hazamenni a nőgyógyàszàhoz. Ha biztosan terhes mi a teendőnk? Mivel nincs meg az 1 éves munkaviszonya jogosult e bármiféle támogatásra itt Ausztriában? Èletvitelszerűen itt èlünk.
Köszönöm a vàlaszàt: Gàbor
Kedves Gábor! A terhesség tényét a munkáltatóval lehetőleg haladéktalanul kell közölni. Az ellátásokra való jogosultságokról szíveskedjenek közvetlenül az ÖGK-nál érdeklődni, illetve az ÖGK-t is tájékoztatni a várandósságról (amennyiben az már orvos által is igazolható lesz).
Üdvözlöm! Elrendeztunk minden papírt a terhesség is le lett jelentve. A helyzet az, hogy a párom még mindig betegszabadságon van a keze miatt. Physiotherapiàra jàr. Voltunk egy kezspecialista maganorvosnàl aki azt mondta hogy az idegpàlyàk vizsgálata szükséges ugyanis egy ostechondroma műtét miatt lehet az, hogy valami az ideget nyomja emiatt van a folyamatos fájdalom, és mozgási korlátozottsàg. Erre kaptunk is beutalót, és plusz physiotherapiàra is küldte ismét. Párom 2 hónapja nem kapott semmilyen összeget a munkáltatójàtól sem a gkk tól. Ezen a héten van még betegszabadsàgon, utàna nem tudom mi lesz ugyanis a keze nem javul egyàltalàn. Most megyünk be a gkkba viszem az összes papírt ismèt. Aztán meglátjuk. Másik kérdés párom epilepsziás már 8 éves kora óta. Azóta 5 éve volt egy agyműtètje így a napi 20 30 roham lecsökkent. Viszont kisebb rohamok meg így is előfordulnak nála. Gyógyszereket szed 3 fajtàt is a pécsi neurologiàn kezelik azóta is. A gyogyszerekből 2 veszèlyes a magzat rá de sajnos nem lehet sem cserélni csökkenteni vagy elvenni ugyanis orvosi utasításra csökkenteni kezdtük rá második napra màr rohama volt. Otthon Magyarországon ő veszélyeztetett terhesnek minősül, de itt kint azt mondták hogy az epilepszia nem tartozik ebbe a kategoriàba. Ha esetleg nagy rohama lesz ami oxigènhiànyos àllapottal pàrosul, akkor azt a baba is meg fogja szenvedni. Azt szeretném kérdezni hogy mi a teendő ebben az esetben?
Válaszát előre is köszönöm.
Kedves Gábor! Ez nem munkaügyi témájú kérdés, ebben sajnos nem tudok segíteni. Továbbra is azt tudom csak javasolni, hogy az ÖGK-val és/vagy az Arbeitsinspektorattal tisztázzák ezeket a kérdéseket. Az Arbeitsinspektorat oldalán található információ (“Erläuterungen zu § 3 Abs. 3 MSchG”) arra vonatkozóan, hogy epilepszia esetén is állíthat ki az Arbeitsinspektorat orvosa veszélyeztett terhességre vonatkozó igazolást (fachärztliches Freistellungszeugnis gem. §3 Abs. 3 MSchG).
Kedves Adrienn! 9 hetes várandós vagyok, osztrák éves állásban dolgozom, viszont még csak 11 hete van munkaviszonyom.
Mivel álló és megerőltető munkát végzek (takarítás) így aggódom meddig fogom bírni
A munkáltató felé a bejelentést még nem tettem meg mert valahol úgy olvastam, hogy csak 3 ledolgozott hónap után leszek “védett”. A próbaidő viszont csak két hét volt.
Mi az igazság? Függetlenül a ledolgozott időtől ezt bejrlenthetem már? Köszönöm előre is
Kedves Lora! A várandósság tényét annak kiderülése után azonnal jelezni kell a munkáltató felé.
Jó napot!
16 hetes terhes vagyok és jelenleg szobaasszonyként dolgozom egy olyan hotelben, ami 2 hónapra bezár. Jelenleg könnyített fizikai munkát végzek. Úgy tudom, hogy nem küldhetnek el. Mire számíthatok? Ez idő alatt elküldhetnek AMS-re vagy fizetik rendesen a munkabérem? Tudtommal álló munkát sem végezhetek majd, és ugyanúgy jogos a fizetésem. Köszönöm válaszát.
Kedves Dorka! A kérdésére a munkaszerződése és a körülmények pontos ismeretében lehet csak válaszolni, ami díjköteles tanácsadásnak minősül. Azt javaslom, hogy keresse fel az Arbeiterkammert, ahol díjmentesen vehet igénybe egyénre szabott munkajogi tanácsadást.
Kedves Adrienn!17 hetes terhes vagyok és
és jelenleg is dolgozom.Lassan már nem birom a munkát,talpon vagyok egész nap a konyhán.A Magyarországi orvos már 8 hetesen kiírttáppénzre,mert veszélyezetett terhes vagyok,mivel áprilisban volt egy 24 hetes halvaszülésem,de azt itt nem veszik
fogyelembe.Az lenne a kèrdésem hogy így hogy panaszom van kiír e a dr. Táppénzre és hogy mire számíthatok anyagilag?
Kedves Éva! A magyar orvos általi betegállományba vételt az osztrák munkáltatónak is el kell fogadnia. Amennyiben az E106/S072/S1 igazolás le lett adva a magyar egészségbiztosító felé, akkor a magyar orvos által kiállított keresőképtelenségi igazolást le kell adnia a NEAK-ban (Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Osztályán), akik azt továbbítják az osztrák biztosító felé, így a keresőképtelenség Ausztriában is bekerül a rendszerbe. Ebben az esetben a “normál betegállomány” előírásai érvényesek (bér továbbfolyósítás a meghatározott ideig, utána Krankengeld folyósítás az ÖGK által stb.) A veszélyeztetett terhesség ausztriai feltételeiról osztrák orvossal (elsősorban nőgyógyásszal) és/vagy az Arbeitsinspektorattal, illetve Arbeiterkammerrel tud egyeztetni. Erre más juttatások (előrehozott Wochengeld) vonatkoznak, mint a rendes betegállományra. A juttatást (Wochengeld) a szükséges igazolások leadását és elfogadását követően az ÖGK folyósítja. További információt az ÖGK-nál kérhet. A várandósság 20. hetétől az állómunka már egyáltalán nem megengedett.
Üdvözlöm. 14 hetes veszélyeztetett terhes vagyok. Nem enged az orvosom dolgozni. Azt szeretném kérdezni, hogy ez mennyire befolyásolja a megélhetési problémákat? Úgy értem, hogy mennyi ideig jár a táppénz, és annak hány százalékát kapom szülésig? Köszönöm a válaszát!
Kedves Evelin! A kérdés megválaszolásához tudni kellene, hogy osztrák vagy magyar orvos állapította meg osztrák vagy magyar előírások alapján a veszélyeztetett terhességet? Ausztriában osztrák előírások szerint a veszélyeztetett terhesség idejére nem “táppénz” (Entgeltfortzahlung, Krankengeld) jár, hanem Wochengeld.